Best of Breed
  • ASCOB Cocker Spaniel, Tia
  • Black Russian Terrier (BRT), Razz
  • Leonberger, Reggie
  • German Pinscher, Flame
  • Mini Bull Terrier, Wilson
  • Chinese Crested, Jack Black
Best of Opposite
  • Black and Tan Coonhound, Parker
Class Wins
  • Shiba Inu, Pai, 1st place, WB ,BOW
  • Greater Swiss Mountain Dog (GSMD), Amodaoes, 1st place, WD
  • Japanese Chin, Dexter, 1st place, WD
  • Lowchen, Whitney, 1st place, Reserve WB
  • Cairn Terrier, Breeze, 1st place
  • Boston Terrier, Buzz, 1st place
  • Labrador Retriever, Maya, 3rd place
  • Boston Terrier, Miles, 3rd place
Terrier Group 4
  • Miniature Bull Terrier, Wilson
Best of Breed
  • Miniature Bull Terrier, Wilson
  • ASCOB Cocker Spaniel, Tia
  • BRT, Razz
  • Leonberger, Reggie
  • German Pinscher, Flame
  • Havanese, Frank’e
Class Wins
  • Boston Terrier, Buzz, 1st place
  • Boston Terrier, Miles, 1st place, reserve
  • Lowchen, Whitney, 1st place, reserve
  • Cairn Terrier, Breeze, 2nd place
  • Labrador Retriever, Maya, 3rd place
Select
  • Labrador Retriever, Ben
  • St Bernard, Rupert
Best of Opposite
  • Black and Tan Coonhound, Parker

Congratulations to the winners at day 3 of the the Puyallup Dog Shows.

Best of Breed
  • Miniature Bull Terrier, Wilson, Group 3
  • ASCOB Cocker Spaniel, Tia
  • Black Russian Terrier, Razz, also made the cut in the working group
  • German Pinscher, Flame, made the cut in working group
Class Results
  • Lowchen, Whitney, BOS, WB
  • Cairn Terrier, Breeze, 2nd place and reserve
Select
  • Labrador Retriever, Ben, a Major
  • Chinese Crested, Jack Black

Congratulations to the winners at day 2 of the the Puyallup Dog Shows.

Best of Breed
  • Miniature Bull Terrier, Wilson, Group 3
  • ASCOB Cocker Spaniel, Tia, made the cut in sporting group
  • Black Russian Terrier, Razz, also made the cut in the working group
  • Chinese Crested, Jack Black
  • German Pinscher, Flame
Class Results
  • Lowchen, Whitney, BOS, WB
  • St Bernard, Zena, 1st place and reserve
  • Labrador Retriever, Gambit, 1st place and reserve to the major
  • Labrador Retriever, Maya, 3rd place
  • Cairn Terrier, Breeze, 3rd place
  • Samoyed, Daisy, 3rd place
Select
  • Labrador Retriever, Ben, a Major
  • St Bernard, Rupert
  • Havanese, Frank’e

Congratulations to the winners at day one of the the Puyallup Dog Shows.

Best of Breed
  • Black Russian Terrier, Razz
  • Miniature Bull Terrier, Wilson
Class Results
  • Lowchen, Whitney, BOS, WB
  • Labrador Retriever, Gambit, 3rd place
  • Cairn Terrier, Breeze, 3rd place
Select
  • ASCOB Cocker Spaniel, Tia
  • German Pinscher, Flame
  • Chinese Crested, Jack Black
  • Havanese, Frank’e
Jack Black the Chinese Crested
  • Jack Black, GCH CH Wavecrest ‘N’ Silkyence Jax Blax, is owned by Janice Chaffin-Bell and Jenna Lostale
  • Jack Black started off fast for us getting a group placement his second day we showed him.
  • He continued to do well and closed the year out with his best month of his career.
  • We look forward to truly seeing what Jack Black can do in full year.
  • Jack Black was the #19 Crested in all breed pts with 382 and the #16 Crested in Breed pts with 204 dogs defeated and tied for #22 in AKC GCH pts with 48.
Frank’e the Havanese
  • Frank’e, GCH CH Joyfulnoise Come Fly With Me, is owned by Dorathy and George Hart
  • 2010 was a warm up year for Frank’e as he is still reaching his full potential.
  • Frank’e still had a great year winning multiple groups in 2010 and defeating more dogs than any other dog we showed all year.
  • Frank’e finished as the #7 Havanese in all breed with 2218 points and #6 in Breed points with 607 dogs defeated and #7 in AKC GCH points with 199.
Tum the Silky Terrier
  • Tum, AM CAN EST. LAT. LIT. BAL. GIB. CH Bombix Moren Jaspis, is owned by Steve and Eileen Biles
  • Tum was shown sparingly in 2010 as his two Kids dominated the ring.
  • Tum has made his mark as the breeds most influential sire in many years.
  • He finished the year as the #23 Silky in AKC GCH points with 23.

Specialties were held today in Palm Springs.

  • Best of Opposite, Tum, Silky Terrier
  • Jack Black, Chinese Crested, 1st place and Award of Merit
  • Trip, Japanese Chin, 2nd place
Clark County Kennel Club Dog Show Day Two

Our last dog show day of the year was held in Ridgefield, Washington. It was a fantastic final show. Luke, Rowan and Sarah enjoyed a winning year with a great group of dogs. Here are the results for their final day.

Best of Breed
  • Frank’e the Havanese: BOB and Toy Group 4!!!!!!!
  • Lukas the German Pinscher made the cut in the Working Group
  • Whitney the Lowchen: 1st place, WB, BOW, BOB and a 4 point Major!!!!
  • Willard the St. Schnauzer
Best of Opposite
  • Hades the German Pinscher
Select Dog
  • BlackJack the Mini Bull Terrier
  • JackBlack the Chinese Crested
Class Dog Results
  • Whitney the Lowchen: 1st WB BOW BOB 4 pt Major!!!!
  • Daisy the Samoyed: 1st place and WB
  • Trip the Japanese Chin: 1st place
  • Maya the Labrador Retriever: 2nd place
  • Fidor the St Bernard: 2nd place
  • Zena the St Bernard: 2nd place

Watch for more great results in 2011.

Show results from Ridgefield, WA Dog Show Day 1 Best of Breed
  • Frank’e the Havanese
  • JackBlack the Crested
  • Lukas the German Pinscher (check out his Group results – another 3rd Place!)
  • Willard the Standard Schnauzer, 1st WD BOW BOB and a NEW CHAMPION
Best of Opposite
  • Hades the German Pinscher
From the Classes
  • Whitney the Lowchen: 1st Place, WB, BOW, BOB 4 point Major
  • Check out Willard’s results above!
  • Mura the Tibetan Mastiff, 1st Place and RWB
  • Trip the Japanese Chin, 1st Place and RWB
  • Daisy the Samoyed, 1st Place
  • Zena the Saint Bernard, 2nd Place
  • Maya the Labrador 4th Place
Big Wins at Day Two of the Willamette Valley Toy Fanciers Dog Show
  • Trip the Japanese Chin: 1st Place, WB, BOW, and Best of Breed over LOTS of Specials for a 5 pt Major!!!!
  • Congrats to Sarah (and breeder, Rowan) for this big win!
Best of Breed
  • JackBlack the Chinese Crested
  • Frank’e the Havanese