Group 4 and Breed Wins Abound

Great results for the 2nd day at the Ladies Kennel Club of BC, January 29, 2011.

  • St Bernard, Rupert, 1st, WD, BOB and Group 4!!!
  • Havanese, Frank’e, BOB
  • Shiba Inu, Osheo, 1st place, WD and BOB
  • Labrador Retriever, Ben, BOS
  • Chinese Crested, Jack Black, 1st place, WD and BOW

Here are the dog show results for the Ladies Kennel Club of BC held January 28, 2011.

Best of Breed
  • Havanese, Frank’e, BOB and Group 3
  • St Bernard, Rupert, 1st place, WD and BOB, 1 point
  • Shiba Inu, Osheo, 1st place, WD and BOB
Best of Opposite and New Champion
  • Labrador Retriever, Ben, 1st place, WD, and BOS, 2 points and a NEW Canadian Champion!
Best of Winners
  • Chinese Crested, Jack Black, 1st place, WD, and BOW for 1 point
Mini Bull Takes Another Group 3
  • Wilson and Luke earn Breed and Terrier Group 3
Best of Breed
  • GSMD, Amedaoes, 1st place, WD, and BOB
  • BRT, Razz
  • Leonberger, Reggie
  • German Pinscher, Flame
  • Chinese Crested, Jack Black
Select
  • Labrador Retriever, Ben
Best of Opposite
  • ASCOB Cocker Spaniel, Tia
  • Black and Tan Coonhound, Parker
Class Wins
  • Boston Terrier, Miles, 1st place, WD, a 4 point major!
  • Boston Terrier, Buzz, 1st place
  • Cairn Terrier, Breeze, 3rd place

Here are the great results for Day 3, Jan 22 of the Rose City Classic dog show, the largest dog show in the NW.

Group 4 for Leonberger
  • Reggie the Leonberger earns Group 4
Best of Breed
  • Japanese Chin, McLovin, 1st place, WD, BOW, BOB for a major!!!
  • Lowchen, Whitney, 1st place, WB, BOB
  • Greater Swiss Mountain Dog, Amedaoes, 1st place, WD, BOB
  • ASCOB Cocker Spaniel, Tia
  • BRT, Razz
  • Leonberger, Reggie
  • German Pinscher, Flame
  • Miniature Bull Terrier, Wilson
  • Chinese Crested, Jack Black
Select Dog
  • Black and Tan Coonhound, Parker
Class Wins
  • Shiba Inu, Pai, 1st place, WB, BOW
  • Boston Terrier, Buzz, 1st place
  • Japanese Chin, Dexter, 1st place, reserve
  • Cairn Terrier, Breeze, 3rd place
  • Boston Terrier, Miles, 3rd place
Best of Breed
  • ASCOB Cocker Spaniel, Tia
  • Black Russian Terrier (BRT), Razz
  • Leonberger, Reggie
  • German Pinscher, Flame
  • Mini Bull Terrier, Wilson
  • Chinese Crested, Jack Black
Best of Opposite
  • Black and Tan Coonhound, Parker
Class Wins
  • Shiba Inu, Pai, 1st place, WB ,BOW
  • Greater Swiss Mountain Dog (GSMD), Amodaoes, 1st place, WD
  • Japanese Chin, Dexter, 1st place, WD
  • Lowchen, Whitney, 1st place, Reserve WB
  • Cairn Terrier, Breeze, 1st place
  • Boston Terrier, Buzz, 1st place
  • Labrador Retriever, Maya, 3rd place
  • Boston Terrier, Miles, 3rd place
Terrier Group 4
  • Miniature Bull Terrier, Wilson
Best of Breed
  • Miniature Bull Terrier, Wilson
  • ASCOB Cocker Spaniel, Tia
  • BRT, Razz
  • Leonberger, Reggie
  • German Pinscher, Flame
  • Havanese, Frank’e
Class Wins
  • Boston Terrier, Buzz, 1st place
  • Boston Terrier, Miles, 1st place, reserve
  • Lowchen, Whitney, 1st place, reserve
  • Cairn Terrier, Breeze, 2nd place
  • Labrador Retriever, Maya, 3rd place
Select
  • Labrador Retriever, Ben
  • St Bernard, Rupert
Best of Opposite
  • Black and Tan Coonhound, Parker
Miniature Bull Terrier Specialty
  • Miniature Bull Terrier, Best in Show Specialty, BISS GCH CH Nederes’ Lil Game O’BlackJack, BlackJack was shown by Ed and was BOB this also was the first NWMBTC Specialty.
  • BlackJack also made the cut in the group with Luke.
  • Wilson the Mini bull was Select Dog
Cairn Terrier, Breeze, 2nd place

Congratulations to the winners at day 3 of the the Puyallup Dog Shows.

Best of Breed
  • Miniature Bull Terrier, Wilson, Group 3
  • ASCOB Cocker Spaniel, Tia
  • Black Russian Terrier, Razz, also made the cut in the working group
  • German Pinscher, Flame, made the cut in working group
Class Results
  • Lowchen, Whitney, BOS, WB
  • Cairn Terrier, Breeze, 2nd place and reserve
Select
  • Labrador Retriever, Ben, a Major
  • Chinese Crested, Jack Black

Congratulations to the winners at day 2 of the the Puyallup Dog Shows.

Best of Breed
  • Miniature Bull Terrier, Wilson, Group 3
  • ASCOB Cocker Spaniel, Tia, made the cut in sporting group
  • Black Russian Terrier, Razz, also made the cut in the working group
  • Chinese Crested, Jack Black
  • German Pinscher, Flame
Class Results
  • Lowchen, Whitney, BOS, WB
  • St Bernard, Zena, 1st place and reserve
  • Labrador Retriever, Gambit, 1st place and reserve to the major
  • Labrador Retriever, Maya, 3rd place
  • Cairn Terrier, Breeze, 3rd place
  • Samoyed, Daisy, 3rd place
Select
  • Labrador Retriever, Ben, a Major
  • St Bernard, Rupert
  • Havanese, Frank’e

Congratulations to the winners at day one of the the Puyallup Dog Shows.

Best of Breed
  • Black Russian Terrier, Razz
  • Miniature Bull Terrier, Wilson
Class Results
  • Lowchen, Whitney, BOS, WB
  • Labrador Retriever, Gambit, 3rd place
  • Cairn Terrier, Breeze, 3rd place
Select
  • ASCOB Cocker Spaniel, Tia
  • German Pinscher, Flame
  • Chinese Crested, Jack Black
  • Havanese, Frank’e